Pred pár desaťročiami boli funkčné metódy na zastrešenie striech v súlade s očakávaniami tej doby a vyhovovali požiadavkám vodotesnosti.

Konštrukcie budov však dnes musia spĺňať viac a stále prísnejšie požiadavky. S časom sa menia aj technológie, ktoré v súčasnosti poskytujú omnoho rozsiahlejšie možnosti odvážnejších plánovaní, ktoré sa týkajú realizácie komplikovanejších strešných foriem či striech s nižším uholným sklonom.

Meniace sa časy, premenlivé požiadavky

V minulosti sa netešilo príliš veľkej popularite, avšak dnes je čoraz prirodzenejšie mať zastavené podkrovie, kde si vytvoríme samostatnú časť nášho obydlia. Spolu s touto tendenciou sa objavili aj možnosti použitia striech s nižším uhlovým sklonom, čo pre realizátorov znamenalo tiež nové výzvy a potreby rozširovania svojich vedomostí.

Z pohľadu nastupujúcich nových výziev je potrebné zužitkované podkrovie postupne ochraňovať, nakoľko použiteľné materiály ako sadrokartón alebo rôzne tepelné izolácie sú obzvlášť citlivé na vlhkosť. Preto je nesmierne dôležité, aby strecha správne izolovala a udržovala zrážky čo najefektívnejšie vonku.

Škridla nestačí, je potrebná fólia

Moderné škridle vyrobené z rôznych materiálov poskytujú síce účinnú ochranu, ale nie sú schopné úplne ochrániť vrchnú časť domu. Riešením je široká škála rozmanitých strešných fólií, z ktorých si môžeme zvoliť tú najideálnejšiu variantu pre strešnú konštrukciu práve pre náš dom.

Fólia pre dokonalé pokrytie

Strešná fólia zabraňuje vniknutiu dažďa alebo prachu do podkrovia a ich absorpcii do izolácie, čo ničí jeho účinnosť a spôsobuje pleseň. Uhol sklonu strechy výrazne ovplyvňuje výber vhodnej strešnej fólie. Čím menší je uhol sklonu strechy, tým silnejšia by mala byť fólia. Ďalším dôležitým aspektom je, aby fólia mala vysokú pevnosť v ťahu, pričom by mala byť teplovzdorná a odolávajúca UV žiareniu.

Záleží na tom, akú fóliu si zvolíme

Konštrukcia strechy tiež výrazne ovplyvňuje naše rozhodnutie ohľadne toho, akú fóliu si zvolíme, pretože ak je vetranie nedostatočné, môže to mať neskôr za následok splesnenie a poškodenie strešnej konštrukcie. Náprava takýchto chýb je finančne nesmierne náročná záležitosť, nakoľko celá strecha musí byť úplne demontovaná.

V prípade strechy s dvojnásobným vetraním sa odporúča použiť parozábranná fólia. Položí sa na krokvy a upevní sa pomocou protiľahlej laty. Počas výstavby sa tak vytvárajú dve vzduchové medzery. Jedna sa vytvára medzi vonkajším obkladom a fóliou a slúži na odvádzanie vlhkosti prichádzajúcej z vonka a prenikajúcej malými medzerami a prípojkami medzi škridlami. Druhá ventilačná vrstva umožňuje únik pary prichádzajúcej z vnútornej strany medzi tepelnou izoláciou a spodnou vrstvou.

Vlhkosť skôr zvonka, než vo vnútri

V týchto vzduchových medzerách sa vďaka dostatočnému prievanu môže vlhkosť vetrať, tým pádom nepoškodzuje štruktúru ani izoláciu.

V prípade strešnej parozábrannej fólie nemusí byť hodnota Sd nižšia ako pri tepelnej izolácii.

Na vnútornej strane strešnej izolácie musí byť vždy nainštalovaná parozábranná fólia. Tým sa zabráni tomu, aby vlhkosť stúpala z bytu smerom nahor do tepelnej izolácie, inak by sa para kondenzovala v chladnejších, vonkajších vrstvách tepelnej izolácie.

Kvalita, spoľahlivosť a dlhoročné skúsenosti

Strecha musí slúžiť ako ochranný prvok domu celé desaťročia a práve preto je dôležité, aby materiál na výrobu strešných krytín a tiež fólia boli prvotriednej kvality.  Nakoľko tieto materiály podliehajú zvýšenému zaťaženiu (bez ohľadu na ich kvalitu), po čase starnú a opotrebúvajú sa. Za amortizáciu fólií je najviac zodpovedné tepelné zaťaženie a UV žiarenie.

U nás je zaručená vysoká kvalita, ktorá vyplýva z našich dlhoročných skúseností. Počas výroby neustále vykonávame záťažové testy, aby sme vždy spĺňali kvalitatívne požiadavky stanovené nami samými. Takto sa zabezpečí, že naše výrobky určené na inštaláciu slúžia potrebám našich zákazníkov na najvyššej úrovni.


Súvisiace produkty